سرویس خواب, مبلمان

اصول اساسی در چیدمان اتاق خواب

چیدمان مبلمان یک هنر است. اولین اصل در استفاده بهینه از هر اتاق و زیباتر دیده شدن آن، چیدمان درست و مناسب در آن مکان است. طراحان داخلی هر اتاقی را با هر اندازه ای به بهترین شکل طراحی کرده و بدون هیچ زحمتی اتاقی زیبا و کارآمد را در اختیار شما قرار می دهند. اما هر فردی با کمی تفکر و امتحان کردن می تواند اتاقی مناسب برای خود طراحی و چیدمان کند، زیرا اتاق خواب مکانی کاملا خصوصی است و هیچ فرد حرفه ای نمی تواند آن چه را که در ذهن شما وجود دارد را به طور کامل اجرا کند. به همین دلیل اگر به خانه جدید نقل مکان کردید و یا اگر می خواهید چهره جدیدی به اتاق خواب خود ببخشید کار را با تغییر در چیدمان مبلمان آغاز کنید.

 1. ویژگی های اتاق خواب را درک کنید!

اتاق خواب از مهم ترین بخش های خانه به شمار می رود. قبل از هر چیزی به دلیل این که مکانی است که در آن خوابیده و استراحت می کنید باید فضای آرامش بخشی داشته باشد. هم چنین به دلیل این که مکانی مخصوص شما است باید چیدمانی کارآمد و مناسب داشته باشد، با این شرایط زمانی که می خواهید کار های روزانه خود را در اتاق انجام دهید دچار مشکل نخواهید شد.

اما چگونه می توان بدون گذشتن از سبک و سلیقه شخصی اتاقی زیبا طراحی کرد؟ این سوال چندین پاسخ متفاوت دارد. ما از چیدمان مبلمان شروع می کنیم.

قبل از خرید مبلمان جدید و یا قبل از این که لوازم خود را در اتاق قرار دهید ابتدا باید ویژگی های اتاق را درک کنید، این گونه در زمینه جاسازی اشیاء دچار مشکل نخواهید شد. تعداد پنجره و فرم آن ها و یا اندازه دیوار ها در چیدمان مبلمان تاثیر گذار است. زمانی که می خواهید چیدمان را انجام دهید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اندازه دیوار ها: برای این که دیوار ها را به درستی اندازه گیری کنید از متر استفاده کنید.
 • محل قرار گیری پریزهای برق: برای این که آباژور ها، تلویزیون و سایر لوازم برقی را روشن کنید به پریز برق احتیاج خواهید داشت. به همین دلیل زمانی که می خواهید لوازم این چنینی را در اتاق قرار دهید باید محل پریز های برق را در نظر داشته باشید.
 • ورودی کابل ها: اگر می خواهید در اتاق خواب از تلویزیون استفاده کنید و نیاز به آنتن دارید باید نقاط مناسبی را برای ورود کابل ها آماده کنید. اگر در دیواری که می خواهید از تلویزیون استفاده کنید ورودی آنتن وجود ندارد از یک متخصص کمک بگیرید.
 • پنجره ها: به این که در کدام دیوار ها پنجره وجود دارد، ارتفاع آن ها چقدر است و این که در اتاق چند عدد پنجره وجود دارد توجه کنید.
 • کمد ها و سایر درب ها: این که کمد ها بر روی کدام دیوار قرار دارند و درب آن ها به چه شکل است و درب اتاق و پنجره ها به کدام سمت باز می شوند را در نظر داشته باشید.

مبلمان را اندازه گیری کنید

تصمیم بگیرید که کدام لوازم و مبلمان را می خواهید در اتاق خواب به کار ببرید. این لوازم را اندازه گیری کرده و اندازه آن ها را با ابعاد اتاق خواب مقایسه کنید. قبل از این که لوازم اساسی اتاق خواب را خریداری کنید باید مطمئن شوید که در اتاق جا می شوند.

به درب اتاق توجه کنید

زمانی که می خواهید چیدمان اتاق خواب کنید فضای خالی اطراف درب اتاق را در نظر بگیرید. باید لوازم اتاق را از این فضا دورتر قرار دهید. مراقب باشید تا مبلمان مانع باز شدن درب اتاق خواب نشوند و مطمئن شوید که فضای کافی برای باز شدن درب باقی می ماند.

ابعاد مبلمان را متناسب با اندازه اتاق خواب انتخاب کنید

ابعاد اتاق خواب را در نظر داشته باشید. در خانه آپارتمانی کوچکی که دارای اتاق خوابی باریک است زندگی می کنید و یا در خانه ای بزرگ با اتاق خوابی دلباز؟ سرویس خوابی با ابعاد بزرگ برای اتاق خواب کوچک مناسب نخواهد بود و سرویس خواب های کوچک نیز در اتاق خوابی بزرگ ظاهر مناسبی ایجاد نخواهند کرد. اندازه مبلمان را با اتاق خواب مقایسه کرده و بر اساس فضایی که در اختیار دارید انتخاب مناسب را انجام دهید.

فقط از مبلمان مورد نیاز استفاده کنید

قبل از این که تصمیم بگیرید کدام وسیله را کجا قرار دهید ابتدا مبلمانی که می خواهید به کار ببرید را مشخص کرده و سعی کنید تنها لوازمی را انتخاب کنید در اتاق خواب مورد نیاز شما هستند. به خصوص در اتاق خواب های کوچک فقط استفاده از مبلمان مورد نیاز بسیار حائز اهمیت است. در اتاق خواب های بزرگ نیز استفاده از لوازم کمتر اتاق را دلباز جلوه خواهد داد.

بهترین چیدمان اتاق خواب

معمولا تخت خواب نقطه مرکزی اتاق است و می توانید چیدمان لوازم را با تخت خواب آغاز کنید. البته اگر تخت را در کناره های اتاق قرار دهید تمرکز بر روی آن کمتر خواهد شد. اگر می خواهید تخت خواب را به نقطه تمرکز اتاق تبدیل کنید می توانید آن را در مقابل دیواری قرار بدهید که رو به روی درب قرار داد.

یک انتخاب مناسب دیگر برای قرار دادن تخت خواب بلند ترین دیوار اتاق است. اگر در مقابل درب دیواری وجود ندارد و پنجر ها و باز شدن درب مانع قرار دادن تخت می شوند می توانید تخت خواب را در مرکز یکی از دیوار های دیگر قرار بدهید.

برای این که از هر طرف تخت به راحتی روی آن بروید در اطراف تخت فضای کافی باقی بگذارید. اگر به تنهایی از تخت استفاده می کنید می توانید یک سمت آن را به دیوار بچسبانید، اما اگر زوج هستید بهتر است که اطراف تخت فضای کافی برای حرکت وجود داشته باشد.

یک فکر در مورد “اصول اساسی در چیدمان اتاق خواب

 1. آرزو علی نژاد گفت:

  این مطلب بسیار کاربردی و عالی بود ، سپاس گذارم

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و احترام
   با تشکر از دیدگاه خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.